Francouzský starosta chce, aby horolezci na Mont Blanc zaplatili 15 000 eur za záchranu a pohřební zálohu

(CNN) — Každý, kdo chce vylézt na Mont Blanc, nejvyšší horu Evropy, možná bude muset brzy složit zálohu 15 000 EUR (asi 15 300 USD) na pokrytí případných nákladů na záchranu a pohřeb, podle plánů oznámených místním starostou, který má už plné zuby „pohrdání“. riskování. horolezci.

Jean-Marc Peillec, starosta Saint-Gervais-les-Bains na francouzské straně, říká, že příliš mnoho nekvalifikovaných horolezců hazarduje se svými životy na hoře, kde nedávné horké počasí učinilo podmínky ještě zrádnějšími.

“Obec Saint-Germain má v úmyslu přijmout opatření přizpůsobená nezodpovědnosti některých a rizikům, se kterými nutí záchranáře operovat,” uvedl Peillex v prohlášení. Cvrlikání.

Podle starosty odpovídá záloha 15 000 EUR „průměrným nákladům na záchranu (10 000 EUR) a nákladům na pohřeb oběti (5 000 EUR).

“Je nepřijatelné, aby tyto náklady nesli francouzští daňoví poplatníci,” řekl Peillec s tím, že ti, kteří šplhají nyní, to dělají “se smrtí v batohu.”

“Ruská ruleta”

Vzhledem k „extrémně nebezpečným“ podmínkám podél Couloir du Goûter, obzvláště obtížného úseku známého také jako Koridor smrti, Peillex uvedl, že dosažení vrcholu Mont Blancu populární cestou známou jako Voie Royale nebo Royal Road bylo důrazně odrazováno. .

Dodal, že výstup na Mont Blanc se stal riskantnějším kvůli velkým skalním pádům a období sucha a vln veder.

Starosta obvinil asi 50 “pseudolezců”, kteří v červenci překročili trasu, z “hraní nejnovější moderní hry: ruské rulety!”

V prohlášení uvedl, že četníci ve vrtulníku pomocí megafonu upozornili skupinu rumunských turistů zpět od pokusu vylézt na Mont Blanc 30. července pomocí megafonu.

Na italské straně hory popsal starosta lyžařského střediska Courmayeur Roberto Rota plán uložení Peillex jako „surrealistický“.

V komentářích potvrzených tiskovou kanceláří Rota řekl listu Corriere della Sera, že „hora není majetek“.

“Jako správci se můžeme omezit na hlášení neoptimálních podmínek trasy, ale žádat o zálohu, aby se zvýšila, je neskutečné,” řekl. “Rozhodnutí o uzavření silnice, trasy je učiněno, pokud existuje objektivní riziko.”

Nejlepší obrazový kredit: Philippe Desmazes/AFP prostřednictvím Getty Images

Leave a Comment