Intel AV1 kodér překonává NVIDIA a AMD

Intel je prvním výrobcem GPU, který nabízí možnosti kódování AV1 Rozsah obloukové grafiky. Díky youtuberovi EposVox, který technologii testoval na grafické kartě Arc A380, jsme měli to štěstí vidět kódování v akci. YouTuber zjistil, že AV1 je velmi efektivní pro video streamy s nízkou bitovou rychlostí. Překonal všechny hardwarové kodéry H.264, jako je kodér NVENC od konkurenční NVIDIA.

Intel AV1 Encoder překonává konkurenční video kodek NVIDIA NVENC H.264

Mnoho videí na YouTube, která jsou sledována každý den, přijalo nové AV1 kódování, zejména v posledních letech vývoje. Kódování videa Intel AV1 Původně byl vyvinut v roce 2015 Alliance for Open Media jako bezplatný open source formát kódování videa. Formát je teoreticky revoluční a bezplatný, umožňuje uživatelům jej snadněji používat přes internet. AV1 poskytuje menší velikosti souborů než H.264 a nabízí výrazně vyšší schopnost komprese.

V posledních letech se AV1 stále více používá v platformách pro streamování videa a byl široce používán v architekturách grafických karet, jako je řada RTX 30 od NVIDIA, architektura RDNA 2 od AMD a v poslední době iGPU od Intelu. Sony tuto technologii integrovalo i do herního systému konzole PlayStation 4 Pro.

AV1 nebyl plně využit při vytváření obsahu, zejména streamování, i když je k dispozici kódování videa. Současné grafické motory nenabízejí podporu kodérů AV1. S pomocí softwaru může systémový procesor používat kodek AV1. Hardware, který dokáže správně akcelerovat kódování AV1, však nebyl nikdy vyvinut, kromě nejnovějších grafických karet Arc od Intelu.

Ve výše uvedeném videu EposVox umístil kodér Intel AV1 a otestoval technologii proti několika kodérům H.264. Test zahrnoval AMD AMF, Intel Quick Sync, NVIDIA NVENC a softwarové možnosti dostupné ve streamovacích balíčcích, jako je streamovací software OBS.

YouTuber použil benchmarkový nástroj Netflix VMAF, který uživateli umožňuje analyzovat kvalitu videa na stupnici od 0 (což by nebylo možné sledovat) do 100 (nejlepší kvalita videa, jakou si lze představit). Benchmark porovnává kvalitu videa s nekomprimovaným videem a testuje se na 3,5 MB/s, 6 MB/s a 8 MB/s.

Použité video byly záběry ze hry Battlefield 2042. Video kodér Intel AV1 při rychlosti 3,5 MB/s získal 83 bodů, zatímco při rychlosti 6 MB/s dosáhl 90 bodů ze 100. Na druhou stranu NVIDIA NVENC dosáhla skóre 71 při 3,5 MB/s, zatímco 8 MB/s dosáhla skóre 85. AMD a jeho kodér AMF byly podobné NVIDIA a kodér Intel Quick Sync dosáhl skóre 76 a 87. Intel v současnosti používá kodér Quick Sync na platformě Alder Lake.

Srovnávací test EposVox ukazuje, že video kodek AV1 od Intelu má o šestnáct procent lepší výkon než NVIDIA a AMD.

OBS nabídl úžasné výsledky s přednastavením x264 VerySlow pro softwarový kodér H.264. Integrovaný software nabízel 78 bodů při 3,5 MB/s a 88 bodů při 6 MB/s. Toto však není použitelný formát pro streamování, takže streamerům by bylo lepší se tomuto nastavení úplně vyhnout.

Protože EposVox poučil uživatele o streamování obecně, je třeba poznamenat, že 3,5 MB/s je pro diváky dostupnější a příjemné nastavení s Intel a kódováním AV1. Poskytuje dostupnější kvalitu streamu a zároveň využívá méně zdrojů než konkurenční společnosti.

Zdroje zpráv: Tome, s Hardware

Produkty uvedené v tomto článku

Leave a Comment