Padající vesmírný odpad ze SpaceX, NASA, Čína Ohrožení života, majetku

to je prší části raketa odborníci na vesmírné smetí se obávají, že jednou bude součástí padající trosky zasáhne člověka z oběžné dráhy Země.

25tunový posilovač Long March 5B, který koncem července vynesl na oběžnou dráhu část nové čínské vesmírné stanice, zřítil zpět na Zemi v sobotu.

Ačkoli část boosteru pravděpodobně shořela, když propadla zemskou atmosférou, zprávy naznačuje, že části rakety mohly pád přežít a dopadnout poblíž obydlených oblastí na ostrově Borneo v jihovýchodní Asii. Trosky byly nalezeny na malajské a indonéské straně ostrova, stejně jako v oceánu poblíž Filipíny. Umístění zpráv o troskách se nacházelo podél cesty návratu posilovače do atmosféry, což bylo dříve odhadováno odborníky na orbitální trosky.

velký zaoblený plech v poli obklopený žlutou páskou a hrstkou lidí

Záhadný kovový předmět objevený v Balaikarangan v Indonésii na snímku obrazovky z místní zprávy z 31. července 2022.


Malajská tisková agentura“Určitě mi připadají jako součásti rakety,” řekl Insideru Ted Muelhaupt, konzultant Úřadu hlavního inženýra Aerospace Corporation a dodal: “Nemám důvod zpochybňovat, že jde o části té rakety.”

V červenci a ovčák v Austrálii objevil záhadný kus trosky trčící ze země, vysoký téměř 10 stop. Ve středu Australská vesmírná agentura řekl masivní hardware pocházel z vyřazeného kufru kosmické lodi SpaceX Crew Dragon, která loni převážela astronauty pro NASA.

Kus vesmírného odpadu je vystaven na poli v Austrálii v Novém Jižním Walesu v Austrálii.

Kousek vesmírného odpadu, pravděpodobně z mise SpaceX Crew-1, nalezený poblíž australských ovčích farem.

Brad Tucker


Pouze Čína a SpaceX mohou potvrdit, že tyto kusy pocházejí z jejich kosmické lodi. Odborníci jako Muelhaupt ale tvrdí, že zprávám věří.

“Není o tom pochyb,” řekl Insideru harvardský astronom Jonathan McDowell, který pozorně sleduje objekty na oběžné dráze Země.

To je jen několik názorných příkladů rozšířeného jevu. Podle Muelhaupta, který pracuje pro Aerospace Corporation, každý den několik umělých objektů vypadne z oběžné dráhy a vrátí se na Zemi. re-entry databáze.

Mnoho vesmírných objektů shoří v atmosféře, ale kusy materiálu pád pravidelně přežijí. Odborníci Aerospace Corporation tvrdí, že až 40 % hmoty velkého vesmírného tělesa, které spadne z oběžné dráhy, se dostane na zem. Asi jednou týdně spadne z oběžné dráhy objekt o hmotnosti nejméně 1 tuny a znovu vstoupí do atmosféry, řekl Muelhaupt.

Uvnitř studie V červencovém čísle časopisu Nature výzkumníci vypočítali zhruba 10% šanci, že trosky zasáhnou jednoho nebo více lidí do 10 let.

“Pokud budete házet kostkami příliš mnohokrát, někdo bude mít štěstí,” řekl McDowell.

Přeplněná obloha znamená další padající vesmírné smetí

Vrak nalezený na poli v Novém Jižním Walesu.

Trosky nalezené na poli v Novém Jižním Walesu v Austrálii.

Brad Tucker


Normálně se raketové zesilovače po startu vrhnou do nejvzdálenější části Tichého oceánu, což je proces zvaný „řízený návrat“. Menší vymrštěné předměty, jako je kmen draka posádky, by měly buď shořet v atmosféře, nebo vstoupit na oběžnou dráhu Země a tam zůstat.

Ale v případě Dlouhého pochodu 5B Čína nevyvinula raketový posilovač pro řízený návrat. Místo toho náhodně spadl na Zemi při každém ze svých tří startů. V květnu 2020 byly u dvou vesnic v Pobřeží slonoviny nalezeny trosky z jedné z těchto střel, které údajně způsobily poškození majetku.

Střela Long March-5B Y2

Čínská raketa Long March-5B Y2 odstartovala z vesmírného startovacího střediska Wenchang v provincii Hainan v Číně 29. dubna 2021.

China Daily prostřednictvím agentury REUTERS


Boostery Dlouhý pochod 5B patří mezi největší objekty, které spadly zpět na Zemi, ale nekontrolovaný návrat není v Číně výjimečný. V roce 1979 se zřítila vesmírná stanice NASA Skylab, která rozmetala trosky nad Austrálií. Dnes jsou však řízené výnosy standardní praxí.

Navzdory nárůstu vesmírné aktivity v posledních letech jsou stárnoucí vesmírné objekty na Zemi stále více kontrolovány. “Naproti tomu před 30 lety by byl stupeň rakety ponechán na oběžné dráze a po několika letech by se nekontrolovaně vrátil,” řekl McDowell.

Muelhaupt se však obává, že v budoucnu bude padajících trosek přibývat, jako je například kus Crew Dragon, který skončil v Austrálii. Při kosmických letech je standardně přijatelná úroveň rizika pro lidský život jedna ku 10 000. Ale když společnosti jako SpaceX plánují vynést na oběžnou dráhu desítky tisíc satelitů, je pravděpodobné, že některé z nich svrhnou na Zemi kusy kovu.

Ilustrace satelitní sítě SpaceX Starlink.

Ilustrace satelitní sítě SpaceX Starlink.

Getty Images


Mezi více společnostmi vypouštějícími konstelace satelitů a více vesmírnými agenturami létajícími s kosmickými loděmi existuje stále větší šance, že trosky skončí někde v hustě obydlené oblasti.

“Děláš to dost často, děláš to dost dlouho, budeš mít štěstí a přistaneš to uprostřed městského parku,” řekl Muelhaupt.

Odstraňování vesmírného odpadu

Prozatím je nejlepším způsobem, jak zabránit katastrofě s vesmírným odpadem, přesvědčit všechny země a společnosti, aby se zavázaly k praktikování řízeného návratu.

“Čínská lidová republika nesdílela konkrétní informace o trajektorii, když jejich raketa Dlouhý pochod 5B dopadla zpět na Zemi,” řekl administrátor NASA Bill Nelson. tweetoval Sobota a dodal, že všechny vesmírné národy se musí zapojit do odpovědného vesmírného chování.

“To je zásadní pro zodpovědné využívání vesmíru a bezpečnost lidí zde na Zemi,” dodal Nelson.

Podpůrné týmy pracují kolem kosmické lodi SpaceX Crew-1 Dragon Resilience krátce poté, co v květnu 2021 přistála s astronauty z Mezinárodní vesmírné stanice.

Podpůrné týmy pracují kolem kosmické lodi Crew Dragon Resilience společnosti SpaceX krátce poté, co se v květnu 2021 srazila s astronauty z Mezinárodní vesmírné stanice.

Bill Ingalls/NASA prostřednictvím Getty Images


Společnosti a vesmírné agentury mohou také studovat vesmírný odpad, aby zjistili, proč spadl z oběžné dráhy a proč určité jeho části neshořely. Muelhaupt například řekl, že největší kus trosek SpaceX v Austrálii je část, kde se kov spojuje s uhlíkovými vlákny. Proč se tato hora odtrhla od zbytku kosmické lodi a přežila ohnivý pád na Zemi, je otázka, kterou chce Muelhaupt zodpovědět.

“Doufám, že to přijmou a pak nám to řeknou,” řekl Mulhaupt.

Lepší pochopení pádů trosek by mohlo pomoci informovat o varovných systémech v reálném čase jak pro lidi na zemi, tak pro lidi létající v letadlech. Protože osobní letadla neustále křižují planetu, piloti by měli být upozorněni na vesmírný odpad, řekl Mulhaupt. Srážka je nepravděpodobná, ale pokud by k ní došlo, škody by byly katastrofální, zejména u komerčního letu s cestujícími.

“Šance, že zasáhnete bezbranného jedince stojícího na otevřeném poli, je jedna věc, ale dostanete letadlo do letu a teď jsou najednou následky mnohem větší,” řekl Muhlhaupt.

Obává se však, že regulační orgány a společnosti budou muset provést skutečné změny katastrofou.

“Nerad to říkám: Když se někomu stane něco špatného, ​​reagujeme,” řekl Muelhaupt.

Leave a Comment